× Oznámení z veterinární ambulance
Dovolujeme si Vás upozornit, že aktuálně ordinace je dočasně mimo provoz z důvodu pracovní neschopnosti.
Děkujeme za pochopení.

Časté dotazy

Jak zjistím, proti kterým chorobám je můj pes očkován? Jak mám rozumět nálepce na vakcíně?

Na etiketě najdete různé informace: Obchodní značka vakcíny, šarže, exspirace a také nějaká písmena, jejichž význam je na první pohled nejasný.

U většiny vakcín tato písmena ve skutečnosti označují zásadní informace – nejčastěji jsou na nálepce písmena D, H, P, (Pi2), L, R, která shrnují choroby, proti nimž vakcína chrání :

  • D    =  psinka (angl.název - Distemper)
  • H    =  infekční Hepatitida psů
  • P    =  Parvoviróza
  • Pi2 =  ParaInfluenza psů 2
  • L    =  Leptospiróza
  • R    = vzteklina (Rabies)

Jak dlouho ochrana navozená vakcínou trvá?

Trvání imunity po vakcinaci závisí na různých faktorech: konkrétním jedinci, typu onemocnění a značce vakcíny. Úroveň imunity se může u jednotlivých psů lišit. Většinou vakcíny poskytují ochranu trvající minimálně 1 rok. U několika chorob chrání očkování i déle než rok (hepatitida, parvoviróza a vzteklina), u ostatních onemocnění, trvá imunita jen zřídka déle než 1 rok a je proto nutné psa každoročně revakcinovat. Záleží i na míře kontaminace prostředí virovým patogenem. Potřebuje-li pes vyšší úroveň imunity, znamená to opět každoroční revakcinaci. 
Nejlepší způsob, jak zvířeti zajistit dostatečnou ochranu, je naplánovat si každoroční prohlídky u vašeho veterináře, který dokáže zhodnotit dané riziko a na základě hluboké znalosti vakcín je schopen rozhodnout, zda je potřeba revakcinovat, a nebo ne.

Po kolika revakcinacích je možné říci, že pes je chráněn?

To záleží na značce vakcíny a na dané chorobě. Obecně ochrana nastupuje v rozmezí 1 týdne až 1 měsíce a může trvat několik týdnů nebo i několik let. Pro prodloužení ochrany je většinou nutné revakcinovat 1 měsíc po první injekci a poté zase za rok. Je také třeba vzít v úvahu, že po primovakcinaci nastupuje ochrana déle než po revakcinaci.
Pokud je pes přeočkován podle pokynů veterináře, nedochází k přerušení ochrany.

Proč je důležité vakcinaci opakovat?

Řada lidí si myslí, že jednou očkované štěně bude chráněno po celý zbytek života. Tak to ale bohužel není. Pro zachování ochrany je nutné revakcinovat v intervalech závislých na typu choroby a také na infekční zátěži v prostředí.
Revakcinace stimuluje imunitní reakci, což prodlužuje trvání ochrany. Bez pravidelných revakcinací nebude imunitní systém vašeho psa schopen zajistit kompletní ochranu před závažnými a často smrtelnými chorobami. V takových případech se může rozvinout choroba jen s mírnými příznaky a vylučováním infekčních patogenů. Taková forma onemocnění se velmi obtížně diagnostikuje. Pes trpící mírnou formou onemocnění může nakazit jiná zvířata.

Veterinář při každoroční prohlídce sestaví odpovídající plán revakcinací, který bude vyhovovat konkrétním potřebám vašeho psa.

Proč štěně musí dostat během pár měsíců několik injekcí?

Vyvolat obranyschopnost u štěněte je obtížnější než u dospělého psa. 
Bezprostředně po narození štěně saje od matky mlezivo neboli kolostrum. Toto „první mléko“ obsahuje vysokou koncentraci specifických protilátek produkovaných matkou. Protilátky novorozené štěně chrání před většinou onemocnění. Právě z toho důvodu se většina chorob u štěňat začne objevovat až ve věku 6 až 8 týdnů. To je doba správné primovakcinace.
Existují i choroby, které jsou pro štěňata mimořádně nebezpečné (např. parvo/coronaviróza). Předpovědět, kdy vymizí ochrana prostřednictvím mateřských protilátek, je obtížné (bývá to mezi 6 až 16 týdny věku). V takovém případě veterinář doporučí aplikaci hned několika injekcí vakcíny s cílem pojistit dobrou kvalitu navozené obranyschopnosti.

Proč je třeba očkovat i starší psy?

U starších psů dochází jak k morfologickým změnám, tak i ke změnám imunitního systému. Stárnoucí pes má sníženou schopnost reagovat na primární vakcinaci a stává se náchylnějším vůči chorobám. I u starších psů je nicméně pozorována odpovídající imunitní reakce, která zajistí produkci ochranných titrů protilátek - za předpokladu, že byl od raného věku očkován v doporučených intervalech.

 

Homeopatická poradna:

U feny se  po nakrytí objevil výtok, bojíme se, aby nezmařil krytí a neobjevil se zánět.

 

Nejprve začněte sonografickou kontrolou, je důležité vědět, jaký je stav dělohy (kvůli možnosti vzniku pyometry). Určitě se v této souvislosti hodí i cytologické, případně kultivační vyšetření.

Vzhledem k případné březosti, bychom se rádi vyhnuli léčbě antibiotiky, takže léčbou první volby se stává homeopatie.

V úvahu připadají tyto léky:

Pulsatilla 15 CH - 2x denně 5G - hustý, nedráždivý výtok, žluté až žlutozelené barvy, fena bývá mazlivá.

Pyrogenium 9 CH - 3x denně 5G - doplněk pro podporu při hnisavém a horečnatém stavu, hl. pro Pulsatillu.

Hydrastis canadensis 9 CH - 2x denně 5G - svědivý, dráždivý, žlutavý výtok ( fena se líže nebo "sáňkuje")

Mercurius solubilis/corrosivus 9 CH - 3-4x denně 5G - velmi zapáchající a dráždivý výtok i s příměsí krve.

Mějte vždy na paměti, že je třeba posuzovat pacienta individuálně a nerad bych aby tato internetová rychloporadna byla jakkoli závádějící, takto přesně homeopatie nefunguje. Vy, co o ní něco málo víte a nyní se usmíváte jistě chápete. :-)

Ordinační hodiny

    Pondělí 10-14  
    Úterý 10-14  
    Středa 10-12  
    Čtvrtek 10-14  
    Pátek 10-14  
   
    Sobota

Pohotovost
    Neděle Pohotovost

mimo tyto hodiny, soboty, neděle a svátky na telefonu:  603 486 377

Rychlý kontakt
Jsme na Facebooku